2 żle w magicznym Krakowie
18 października 2024
W dniu 15 października 2024 roku klasa 2 żle wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Pani przewodnik zadbała o to, by założony plan wycieczki wypełnił się w najdrobniejszych szczegółach i był ciekawy zarówno dla tych, którzy byli w tym magicznym mieście po raz pierwszy, jak i kolejny.
Początek przygody miał miejsce u podnóża Kopca Kościuszki. To właśnie 15 października wspominaliśmy 207. rocznicę śmierci wielkiego Polaka – patrioty. Uczniowie odwiedzili
multimedialną wystawę pt.:” Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Postawa i życie bohatera skłaniała do refleksji na temat konieczności nieustannego kształcenia i zdobywania wiedzy oraz umiłowania i obrony swojej Ojczyzny. Pomimo, że wychował się w rodzinie, w której członkowie deklarowali przynależność do różnych wyznań, sam stawiał Boga i modlitwę na pierwszym miejscu.
Następny punkt programu to Wzgórze Wawelskie – jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Uczestnicy wycieczki mieli okazję przenieść się w czasie i zobaczyć Katedrę Wawelską, Groby i Krypty, gdzie spoczywają polscy władcy, ale także bliscy społeczności uczniowskiej – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski oraz para prezydencka - Maria i Lech Kaczyńscy. W Katedrze podziwiali mistyczną architekturę i rzeźbę oraz na chwilę zadumali się pod ołtarzem z krucyfiksem, gdzie o mądrą decyzję w polskiej sprawie modliła się święta Królowa Jadwiga.
Wszyscy z niecierpliwością oczekują na spełnienie marzenia, o którym wspominali dotykając serca Dzwonu Zygmunta. Następnie w wyjątkowym nastroju uliczkami Krakowa wszyscy podążyli na Stare Miasto. Po drodze nadarzyła się okazja poznania niezwykłej historii Bazyliki Św. Franciszka z Asyżu oraz jednego z najbardziej symbolicznych miejsc pontyfikatu Jana Pawła II – Okna Papieskiego.
Wizyta w Krakowie nie mogłaby się odbyć bez obecności na Starym Rynku, którą otworzył krótki pobyt w Kościele Mariackim tuż pod samym nadprzyrodzonym dziełem Wita Stwosza stanowiącym ołtarz główny kościoła.
Chcąc zasiać ziarenko głodu wiedzy pani przewodnik zaprowadziła grupę na dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam nadarzyła się okazja podziwiania korowodu 6 figur związanych z dziejami uniwersytetu przy dźwiękach starodawnej akademickiej melodii „Gaudeamus igitur” (łac. „Radujmy się więc”). Spacer ulicą Floriańską do Bramy Floriańskiej i Barbakanu kończył wizytę w Krakowie. Pozostały wspomnienia oraz szczypta tęsknoty za klimatycznymi uliczkami, dorożkami i magią tego miasta.
Bogaty program przygotowała wychowawczyni klasy pani Bogumiła Kmita, a o realizację i bezpieczeństwo naszej młodzieży zadbała wraz z Anną Balczerowską.