Aktualności

z życia naszej szkoły

Czytamy z narodem tragifarsę Zapolskiej

Czytamy z narodem tragifarsę Zapolskiej

"Literatura ma wielką moc. Uczy, kształtuje, bawi i wzrusza. Jest ważną częścią życia narodu. Kanon literatury polskiej jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Warto sięgać po arcydzieła literatury polskiej i próbować odczytać je na nowo, aby pewne ponadczasowe wartości, które są w nich zawarte, przyświecały nam w życiu codziennym". Taką refleksją rozpoczęło się tegoroczne Narodowe Czytanie w Zespole Szkół. Już dziesiąty raz bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego czytania młodopolską komedię obyczajową Gabrieli Zapolskiej - „Moralność pani Dulskiej”. Zapolska była wyjątkową postacią w polskiej kulturze przełomu XIX i XX wieku. Dumnie broniła swoich przekonań i w sposób bardzo przemyślany kreowała swój wizerunek. Weszła do historii polskiej literatury jako czołowa przedstawicielka polskiego naturalizmu, świetna obserwatorka rzeczywistości oraz demaskatorka fałszu małomieszczańskiego stylu życia. Jej utwór nazwany jest tragifarsą kołtuńską, bowiem odsłania dwulicowość, zakłamanie i obłudę, które kryją się pod maską rzekomej pruderii i nieskazitelnej moralności.

Wspólną lekturę tego dzieła, w naszej szkole, poprzedziło serdeczne przywitanie przez Panią Dyrektor – Teresę Biernat – zebranych nauczycieli i uczniów, a także uroczyste odczytanie listu Prezydenta RP, skierowanego do uczestników akcji. W liście tym, podkreślona została wielowymiarowość „Moralności pani Dulskiej”, jako utworu, w którym „odnajdujemy komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”. Następnie, po części artystycznej prezentującej sylwetkę autorki, nastąpiło odczytanie wybranych fragmentów tej „komedii w trzech aktach”. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej oraz nauczyciele, w otoczeniu urzekających, jesiennych bukietów, skupili uwagę wszystkich słuchaczy. „Urywek” z życia rodziny Dulskich na niejednej twarzy wywołał uśmiech, co potwierdziło fakt, że wszyscy czytający „stanęli na wysokości zadania”.

Nad całością przygotowań i przebiegiem Narodowego Czytania czuwali: I. Żebrowska, J. Kułażyńska oraz G. Ciupak. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała organizatorom i wszystkim zgromadzonym za wspólnie spędzony czas.

Tekst: J. Kułażyńska, Zdjęcia: G. Ciupak

ARCHIWALNA

Strona internetowa

Nasze kierunki Liceum ogólne, klasa mundurowa Technik geodezji Technik logistyk Technik leśnik Technik hotelarstwa Technik żywienia i gastronomii Technik teleinformatyk Technik BHP Technik administracji