Aktualności

z życia naszej szkoły

„Piękna nasza Polska cała…” Uczniowie ZS na wycieczce krajoznawczej dofinansowanej przez MEiN

„Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną jej stronę”. Tak przed wiekami pisał średniowieczny filozof i jeden z Ojców Kościoła - św. Augustyn. Słowa te nie straciły nic ze swojej uniwersalnej wymowy. Podróże pozostają najdoskonalszym sposobem na poszerzanie horyzontów i oderwanie się od rutyny dnia powszedniego.

29 września 114 uczniów Zespołu Szkół, wraz z opiekunami, wyjechało na wyjątkową, trzydniową wycieczkę edukacyjną, której celem przewodnim jest poznanie ojczystej kultury – jej osiągnięć duchowych i materialnych oraz zwiedzenie miejsc ważnych dla historii narodu polskiego. Nasza Szkoła uzyskała dofinansowanie od Ministerstwa Edukacji Narodowej i to ono pokryło aż 80% kosztów wyjazdu. „Poznaj Polskę” to nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki”, które ma na celu promowanie nowoczesnej edukacji patriotycznej. Jeden z kierunków tegorocznej polityki oświatowej wyznacza wszelkie działania związane z kształtowaniem postaw szacunku i poczucia przynależności względem dorobku przeszłych pokoleń. Nasza trzydniowa wycieczka wpisuje się doskonale w te priorytety ministerialne. Organizatorami wycieczki byli: Pani Kinga Jargiło, Pani Izabela Mak oraz Pan Radosław Szymański.

Program wycieczki był bardzo ciekawy i zróżnicowany. Pierwszego dnia młodzież zwiedzała Kraków, a dokładnie: historyczny zespół miasta, Bazylikę Mariacką, Wawel, a także udała się na Kopiec Kościuszki. W dalszej kolejności nastąpił przejazd do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach oraz do Zakopanego, gdzie uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani w hotelu na nocleg. Drugi, bardzo intensywny pod względem turystycznym dzień, rozpoczęła wędrówka na szlak Wierch Poroniec, Rusinową Polanę, do kaplicy na Wiktorówkach i na Zazadnię. Kolejnym miejscem, do którego udali się uczniowie, było Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem. To jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po tym wybitnym polskim kompozytorze, pianiście i pisarzu. W planie był także wjazd na Gubałówkę i zjazd kolejką krzesełkową na Polanę Szymoszkową, przejazd do Sanktuarium na Krupówkach oraz pod Wielką Krokiew. Trzeciego – ostatniego dnia – zaplanowany został wyjazd do Oświęcimia i tam zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obóz, do dziś pozostaje symbolem tragicznego losu wielu istnień ludzkich i dramatyzmu tego, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Jako Miejsce Pamięci Narodowej, uzmysławia nam, współczesnym, jak wielkim złem była wojna i jak ważne jest to, żeby wyciągając wnioski z przeszłości, jednocześnie rozsądnie kształtować przyszłość.

Wycieczka była dla młodzieży, nie tylko swoistym „oderwaniem się” od szkolnej rzeczywistości, ale również niezwykle cennym doświadczeniem edukacyjnym. Poznawanie polskiego dziedzictwa kulturowego to bardzo ważny aspekt budowania wrażliwości młodego człowieka na dobra kultury oraz uświadomienia mu, jak dużą wartość ma pamięć o dziejach narodu. Obok tych zalet, wycieczka naszych uczniów miała jeszcze jeden dodatkowy walor - zintegrowanie zespołów klasowych. Aktywny wypoczynek pozwolił na nawiązanie nowych przyjaźni i wzmocnienie tych już istniejących.

Uczniowie wrócili do Janowa zadowoleni i wypoczęci, a także wzbogaceni o nową wiedzę historyczną i kulturową. Serdeczna i miła atmosfera wyjazdu sprawiła, że wspomnienia z tej wycieczki szkolnej, niewątpliwie, pozostaną na długo w ich pamięci.

Tekst: J. Kułażyńska, Zdjęcia: T. Gałucha, B. Łukasik, G. Ciupak

ARCHIWALNA

Strona internetowa

Nasze kierunki Liceum ogólne, klasa mundurowa Technik geodezji Technik logistyk Technik leśnik Technik hotelarstwa Technik żywienia i gastronomii Technik teleinformatyk Technik BHP Technik administracji Technik programista Liceum ogólne, Profil kryminalistyczno-psychologiczny Liceum ogólne, Profil kryminalistyczno-psychologiczny