Aktualności

z życia naszej szkoły

Szkolny konkurs wiedzy o HIV/AIDS

   „Często największym, nierealnym marzeniem osób zakażonych HIV jest cofnięcie czasu do tej jednej, jedynej chwili, kiedy mogli zachować się inaczej – PODJĄĆ INNĄ DECYZJĘ; POWIEDZIEĆ NIE, gdy proponowano im narkotyki POWIEDZIEĆ NIE w każdej sytuacji, kiedy wiedzieli, że ryzykują, a alkohol był ich zgubnym doradcą”.  

      1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, święto, któremu przyświeca nadzieja, poczucie tolerancji i solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, wsparcie dla ich rodzin i przyjaciół. To właśnie czerwona kokardka, którą  przypięli w tym dniu nasi uczniowie, symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Ten symbol stanowi pierwszy krok na drodze upowszechniania problematyki HIV i AIDS.

      W ramach kampanii na lekcjach biologii realizowano program dydaktyczno-wychowawczy ”Wiedza ratuje życie”. Na zajęciach omówiono drogi zakażenia, typy zachowań ryzykownych i bezpiecznych, metody wykrywania wirusa itp. Wiedza na temat HIV/AIDS jest niezbędna dla każdego człowieka, ponieważ liczba osób zakażonych HIV, a w następstwie tego chorych na AIDS wciąż wzrasta. Szacuje się, że w całej Polsce po trzydziestu latach od wykrycia pierwszego zakażenia z HIV żyje nawet 35 tysięcy osób, a blisko co druga nie wie, że może nieświadomie zakażać. Według danych PZH od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. zakażenie HIV stwierdzono u 25544 osób, odnotowano 3768 zachorowań na AIDS, 1429 osób zmarło na tą śmiertelną chorobę. Co roku w naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Odpowiednia wiedza i profilaktyka społeczeństwa mogłaby temu zapobiec. Podsumowaniem akcji w Zespole Szkół był konkurs wiedzy o HIV i AIDS, zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Janowie Lubelskim, która ufundowała nagrody dla zwycięzców. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży, promowanie poczucia odpowiedzialności za własne życie, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. W konkursie wzięło udział 34 uczniów, którzy zmagali się z 40 pytaniami testowymi sprawdzającymi wiedzę o chorobie, sposobach zakażenia, profilaktyce itp.  

     Zwycięzcami konkursu zostały:  

I miejsce – Katarzyna Kołtyś –klasa  II log

II miejsce – Emilia Pałka – klasa I LO

III miejsce – Kinga Niedziałek – klasa I lśg  

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.  

Joanna Sajewska

ARCHIWALNA

Strona internetowa

Nasze kierunki Liceum ogólne, klasa mundurowa Technik geodezji Technik logistyk Technik leśnik Technik hotelarstwa Technik żywienia i gastronomii Technik teleinformatyk Technik BHP Technik administracji