Aktualności

z życia naszej szkoły

Podziwiamy piękno Dolnego Śląska w ramach projektu MEiN "Poznaj Polskę"

   Kwitnący, zielony maj i słoneczna pogoda sprzyjają wszelkim wojażom. Młodzież z Zespołu Szkół, wykorzystując tę sprzyjającą aurę, udała się na  trzydniową wycieczkę do południowo-zachodniej części Polski. Jej ideą było poznanie walorów przyrodniczo-kulturalnych tego regionu.

   18 maja o czwartej rano zaplanowany był wyjazd spod budynku szkoły. Długa podróż zakończyła się pomyślnym przyjazdem do naszej polskiej "Wenecji Północy", a zarazem stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Zmęczenie jazdą skutecznie zniwelował spacer nad Odrę, a następnie zwiedzanie Muzeum Narodowego we Wrocławiu z imponującą Panoramą Racławicką. Przewodnik, który oprowadzał wycieczkę pokazywał i opowiadał uczniom o najważniejszych obiektach miasta: uczelniach, muzeach, nietypowych budowlach, np. domku Jasia i Małgosi. Grupa zwiedziła też zabytkowy rynek miejski. Nocleg w samym centrum pozwolił na wieczorną przechadzkę po urokliwych, wrocławskich uliczkach.

   Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Archikatedry św. Jana Chrzciciela - gotyckiego kościoła parafialnego zlokalizowanego w obrębie wrocławskiego Ostrowa Tumskiego przy Placu Katedralnym. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił - następny punkt programu - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. To prawdziwy raj, nie tylko dla pasjonatów botaniki, ale również dla osób, które lubią delektować się pięknem natury. Jest, zaraz po ogrodzie krakowskim, najstarszym tego rodzaju ogrodem w Polsce, a o jego wyjątkowości świadczy wpisanie na listę zabytków województwa dolnośląskiego. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie z Wieży Matematycznej mieli możliwość podziwiania imponującej panoramy miasta. O godzinie 12.00 udali się na spektakularne widowisko - pokaz fontann, z których woda tryska w rytm muzyki. Tuż obok znajduje się ogród japoński, gdzie rosną, urzekająco kwitnące o tej porze roku, rododendrony, azalie, glicynie, krokusy... Następne miejsce, do którego udała się wycieczka to centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Nie każdemu udało się tam wejść w suchym ubraniu, bowiem kurtyna wodna, znajdująca się przed wejściem, kapryśnie moczyła wybrane osoby. Prawdziwie edukacyjnym miejscem, do którego również zawitali nasi uczniowie, było jedyne w swoim rodzaju, bo nowoczesne i interaktywne - Muzeum Pana Tadeusza. Znajduje się tam rękopis epopei Adama Mickiewicza oraz ciekawe wystawy tematyczne dotyczące tego dzieła.

   Trzeci dzień wycieczki to poznawanie uroków Kotliny Kłodzkiej, a dokładnie - zwiedzanie Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach - miasteczku położonym u podnóża malowniczych Gór Stołowych. Wyprawa w góry (m. in. na Szczeliniec) zaowocowała nową wiedzą na temat niezwykłych skalnych formacji typu wielbłąd lub rycerz. Górską eskapadę zakończyło wysłuchanie ludowej legendy o zalotach Liczyrzepy do Emilki i zaklęciu pięknej dziewczyny w skałę. Powrót do Janowa w godzinach wieczornych, był okazją do wypoczynku, po trzech dniach, pełnych wrażeń.

   Program Ministra Edukacji i Nauki - "Poznaj Polskę" zapewnił większość wkładu finansowego w ramach tego wyjazdu. Wycieczka była niewątpliwie ekscytującą, ale i edukacyjną pauzą w codzienności szkolnej. Urok Dolnego Śląska sprawił, że uczniowie naszej szkoły wrócili do domów zadowoleni i uśmiechnięci. Jak twierdzą, jeszcze nieraz zawitają, w ten jakże czarujący, region Polski.

J. Kułażyńska

  

ARCHIWALNA

Strona internetowa

Nasze kierunki Liceum ogólne, klasa mundurowa Technik geodezji Technik logistyk Technik leśnik Technik hotelarstwa Technik żywienia i gastronomii Technik teleinformatyk Technik BHP Technik administracji