Biblioteka

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO I TECHNIKUM ZAWODOWEGO IM. W. WITOSA W JANOWIE LUBELSKIM ZAPRASZA!

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ (od dnia: 3 września 2024r.)

  • Biblioteka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00. W piatki pełni dodatkowo godzinny dyżur od 14.00 do 15.00. Wszelkie pytania i kwestie dotyczące biblioteki można ponadto kierować na adres mailowy.

@ Kontakt e-mail: mojabiblioteka_witos@o2.pl

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

O BIBLIOTECE...

Biblioteka mieści się w budynku głównym szkoły. Posiada ponad 7 tysięcy woluminów z różnych dziedzin nauki. Księgozbiór składa się lektur, beletrystyki, literatury popularno-naukowej, literatury pedagogicznej i psychologicznej, podręczników. Czytelnia zawiera bogate zbiory literackie, encyklopedie, słowniki i leksykony. Zasobna jest ponadto w znaczne zbiory pozycji Instytutu Pamięci Narodowej, zbiory czasopisma dla maturzystów Cogito i stale powiększające się zbiory czasopisma Historia.

Z ŻYCIA BIBLIOTEKI...

Stałym (pięknie i skutecznie promującym czytelnictwo w Polsce) wydarzeniem, które na dobre zadomowiło się w bibliotecznej rzeczywistości jest akcja Narodowe Czytanie, odbywająca się corocznie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odsłony akcji w Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Zawodowym im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim można zobaczyć, klikając w poszczególne linki.


***

***

Rozstrzygnięcie konkursu MOJA RECENZJA. Laureatka to Patrycja Gajur z klasy 4 LOG! Poniżej jej zwycięska praca, w stylu japońskiej mangi!

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 PRIORYTET 3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025 Priorytet 3 jest programem uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Priorytet 3 jest skierowany do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W 2022 roku Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim przystąpił do wyżej wymienionego programu. Z budżetu państwa biblioteka naszej szkoły otrzymała finansowe wsparcie w wysokości 12 000 zł., oraz 3 000 zł., od Organu Prowadzącego - Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim.

Rezultatem dofinansowania był m.in. zakup kilkuset nowych książek, które zagościły na półkach naszej biblioteki. Pośród dobrze znanych lektur, zgodnych z najnowszą podstawą programową znalazły się przede wszystkim nowości wydawnicze, które z pewnością zainteresują miłośników książek! Chcesz poznać szczegóły? O wszystkim przeczytasz poniżej.

***

Literatura piękna. Tutaj godnymi przedstawicielami są klasyki, jak chociażby "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta, "Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego czy "Anna Karenina" Lwa Tołstoja. Kobiecą reprezentantką literatury pięknej jest w naszej bibliotece Emily Bronte i jej osławione już "Wichrowe Wzgórza". Wszystko to w nowych, cieszących oko czytelnika-estety pięknych wydaniach.

Pozostając przy klasykach. Biblioteka nie zapomniała o fanach niezwykle popularnego ostatnimi czasy lub może tak naprawdę nieprzerwanie cenionego od lat gatunku science fiction, wzbogacając swe zbiory o dzieła prekursora tego nurtu Herberta George'a Wellsa. Jego ponadczasowy... "Wehikuł czasu", który przeciera pisarski szlak science fiction od przeszło 120 lat, czy "Niewidzialny Człowiek", czekają na zainteresowanych w bibliotece.

Literatura popularna. To między innymi niezdetronizowany do tej pory mistrz gatunku grozy Stephen King! Zbiór opowiadań z dreszczykiem  "Cztery po północy", czy najnowsze "Później" pozostają na liście światowych bestsellerów. Na naszym rodzimym podwórku też dzieje się wiele. Biblioteka zaopatrzyła się zatem w najnowsze dzieła najbardziej poczytnego polskiego autora, prawnika z wykształcenia, Remigiusza Mroza. Jego cieszący się powodzeniem kryminał "Osiedle RzniW" i uhonorowany ostatnio "Nagrodą Empiku" dreszczowiec w kategorii kryminał i thriller książka "Projekt Riese", nie zawiodą bywalców naszej biblioteki.

Thriller, kryminał i literatura obyczajowa. Tutaj fani także znajdą coś dla siebie. "Zniknięcie" Caroline Eriksson oraz kryminały Anny Kańtoch - "Łaska", "Wiara", "Pokuta" skutecznie trzymają w napięciu! Dla przeciwwagi? Urzekająca "obyczajówka" Renaty Kosin - "Aleja Siódmego Anioła" czy pełna ciepła, humorystyczna opowieść, zatytułowana "Będą z tego kłopoty" Agaty Przybyłek.

Historia. Powieść historyczna. Prym wiodą tutaj przede wszystkim pozycje wybrane z myślą o młodym czytelniku. "Dziewczęta z Auschwitz" Sylwii Winnik, "Chłopiec w pasiastej piżamie" Johna Boyne'a, hitowa "Złodziejka książek" Markusa Zusaka, czy fenomenalny "Dziennik Anne Frank", będący autentycznymi zapiskami nastoletniej Anne, której przyszło dorastać w cieniu II Wojny Światowej, pozwalają wkraczającemu w dorosłość czytelnikowi nie tylko zdać sobie sprawę z okrucieństwa wojny, ale też docenić czas pokoju.

Literatura młodzieżowa. Biblioteka szkolna wie, że ma być i jest przede wszystkim miejscem dla młodych ludzi. Znajdą tu oni szeroki wachlarz prozy przeznaczonej tylko dla nich! Bijące rekordy popularności "Opowiem o tobie gwiazdom" Edyty Prusinowskiej, poruszające i zaskakujące "Zadanie domowe" Lisy Wiemer, czy równie pochłaniające "Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię" Marty Łabickiej to tylko jedne z wielu hitowych książek! Na młodych fanów czeka w bibliotece także nowa odsłona kultowego "Zmierzchu" Stephenie Meyer - "Słońce w mroku".

Poradniki. Psychologia. Dziedzina bardzo ważna w życiu każdego człowieka. "Jak myśleć o sobie dobrze" Stefanie Stahl, "Nie wszyscy muszą cię lubić" Susie Moore, czy "Księga wewnętrznego piękna" Laurey Simmons; takie pozycje nigdy nie kurzą się na bibliotecznej półce. Do tego inspirująco-motywujące "Odpal myślenie" Ozana Varola. Biblioteka Zespołu Szkół im. W. Witosa zaprasza serdecznie!

***

Jak mawiają znawcy słusznie zakochani w książkach, czytanie to najprzyjemniejsze i najbardziej pożyteczne marnotrawienie czasu, jakie wymyśliła ludzkość!

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Żebrowska

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

O KSIĄŻCE OGÓLNIE, CZYLI DLACZEGO WARTO CZYTAĆ...

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa znacząco na nasz umysł. Chociaż statystyki nie są pozytywne i w żaden sposób nie napawają dumą (w 2022 roku zaledwie 38% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki!), to właśnie czytanie książek rozwija nas jako ludzi, pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie danego problemu, poszerza wiedzę. Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto sobie uświadomić, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półce. Oto najważniejsze i wydawałoby się oczywiste zalety czytania książek. Poznaj je, by dzięki książkom żyć w pełni!

***

Poszerzanie wiedzy. Ludzie, którzy czytają są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest "oczytany". Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów życia - od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać, bo to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy.

Wzbogacanie słownictwa. To niekwestionowana korzyść płynąca z czytania. Śledzenie zdań, w których pojawiają się trudne, nieznane nam słowa lub te znane, ale rzadko używane, sprawia, że nowe wyrazy zapadają nam w pamięć i przenikają do naszego języka. Dzięki temu nasz zasób słów staje się o wiele bogatszy. Gdy jakieś słowo pojawia się w publikacji kilka razy, bardzo szybko się utrwala. Oczywiście ważne jest, by te trudne pojęcia zrozumieć, a gdy nie jesteśmy w stanie znaczenia wywnioskować z kontekstu - sięgnąć do słownika. To doskonała motywacja, by uczyć się rzadkich terminów, ale też okazja, by swój własny słownik wzbogacać w słowa, które mogą nam się przydać w mniej oficjalnych sytuacjach, świadcząc o naszej elokwencji. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki, a podczas czytania zwrócić szczególną uwagę na dzieła polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu językiem.

Nabywanie cech dobrego rozmówcy. Czytanie czyni nas świetnymi rozmówcami i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych dialogów. Jak wspomniano wcześniej, książki możemy traktować jako źródło wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji. Za pośrednictwem książki jego autor się z nami komunikuje. Odbierając ten przekaz my również uczymy się komunikować z innymi.

Rozwijanie wyobraźni. Czytanie sprawia, że wizualizujemy w głowie treści, które przyswajamy i dzięki temu widzimy je tak, jak nie zobaczy ich nikt inny. Stwarzamy sobie w głowie obraz miejsc, osób i wydarzeń. Można powiedzieć, że reżyserujemy przedstawiony w książce świat i na jego podstawie kręcimy film we własnej świadomości. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele przewidzieć i z wieloma zadaniami sobie poradzić.

Lepsza pamięć. Czytanie książek to doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć. Dzięki zagłębianiu się w lekturę skutecznie ćwiczymy pamięć.

Redukcja stresu. Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeśli wybierzesz książkę, która naprawdę cię interesuje, z chwilą przeniesienia się w świat w niej przedstawiony, stres całego dnia odejdzie w zapomnienie. Mała rada: wieczorem przed snem wybieraj powieści. Ułatwi ci to zasypianie.

Garść inspiracji. Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się na takim etapie naszego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlatego warto czytać książki. W lekturze może nas zainspirować wszystko - postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje czy aktywności. Właściwa książka może zmienić życie!

Rozwijanie wrażliwości. Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Według szacunków, ci którzy czytają trzy razy częściej odwiedzają muzea, a dwa razy częściej sami malują, piszą, czy fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka. I co najważniejsze, potrafimy lub przynajmniej staramy się go zrozumieć.

Zwiększanie zdolności analitycznych. Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają chociażby kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolności krytycznego i analitycznego myślenia. Warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

Poprawa umiejętności pisania. Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Podpatrywanie innych to doskonała nauka. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszych korzyści, wynikająca z czytania książek. Doceni ją z pewnością każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

Kształtowanie osobowości. Dzięki czytaniu, wchodzeniu w niepowtarzalny i magiczny świat przedstawiony w książce, możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia, wyzwania, poszerzamy swoje horyzonty, kształtując własną osobowość. Dziecko, któremu czytane są, bądź już samo czyta dobre książki uczy się odpowiednich zachowań, wie jak odnaleźć się w danej sytuacji i budować pozytywne relacje międzyludzkie. Odpowiednia książka skutecznie rozwija osobowość, co procentuje dobrym dorosłym życiem.

Zaangażowanie w życie społeczne. Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę - NEA - ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie częściej angażują się obywatelsko bądź kulturowo. Co więcej czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także skutecznie podnosi samoocenę.

Satysfakcja i skuteczne zabijanie nudy. Przy brzydkiej pogodzie znacznie trudniej jest się zmotywować do przebywania na świeżym powietrzu, do spacerów, czy oprawiania sportów. Chłodne pory roku sprzyjają do przebywania w domu, a to z kolei mobilizuje do znalezienia domowych zajęć. Wystarczy wygodny fotel, lampka i książka, aby w ciągu krótkiej chwili przenieść się w inny świat i spędzić miło jesienny, czy zimowy czas. Czytaniu sprzyjają także ciepłe dni, które pozwalają usiąść z książką na zewnątrz: na podwórku, w parku czy na plaży. Niezależnie od pory roku i pory dnia czytanie to świetny sposób na zabicie nudy i monotonii! Czytanie rozwija naszą wiedzę, a im więcej wiemy, tym mądrzejsi i pewniejsi czujemy się w różnych sytuacjach. Przez to budujemy poczucie własnej wartości i świadomości zaznajomienia z kulturą. Czujemy się dumni, mamy wielką satysfakcję, gdy słyszymy o pozycjach, które są nam dobrze znane, bo je przeczytaliśmy, bo rozumiemy, o czym mowa. Sięgając po książki otwieramy sobie i innym możliwość rozmowy na ich temat i dbamy o swój duchowy rozwój, a będąc bliżej kultury czujemy się lepiej.

(Tekst: IŻ / opracowano na podstawie kilku artykułów prasowych i doświadczeń własnych;)

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

REGULAMIN BIBLIOTEKI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO I TECHNIKUM ZAWODOWEGO IM. W. WITOSA W JANOWIE LUBELSKIM

  • Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania i zgodnie z organizacją roku szkolnego
  • Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracyjni szkoły
  • Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone książki oraz inne pomoce udostępnione przez bibliotekę
  • Czytelnik może wypożyczyć książkę wyłącznie na swoje nazwisko
  • Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki: lektury na 2 tygodnie, pozostałe na miesiąc
  • W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu
  • Jeśli czytelnik nie przeczytał książki w wyznaczonym terminie a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień, może on prosić o sprolongowanie terminu zwrotu
  • Wobec czytelników przetrzymujących książki bez uzasadnienia stosuje się wstrzymanie wypożyczeń do czasu zwrócenia zaległych pozycji
  • Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję
  • Wypożyczający zobowiązany jest do dbania o posiadane książki
  • Wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego
  • Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie, bądź ich rodzice) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot wszelkich materiałów wypożyczonych z biblioteki
  • Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

***

      Rekrutacja

      Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

      Nasze kierunki Liceum ogólne, klasa mundurowa Technik geodezji Technik logistyk Technik leśnik Technik hotelarstwa Technik żywienia i gastronomii Technik teleinformatyk Technik BHP Technik administracji Technik programista Liceum ogólne, Profil kryminalistyczno-psychologiczny Liceum ogólne, Profil kryminalistyczno-psychologiczny