Aktualności

z życia naszej szkoły

Warszawa - miasto pełne edukacyjnych innowacji

POZNAJEMY WNĘTRZE CZŁOWIEKA NA WYSTAWIE BODY WORLDS W PAŁACU KULTURY I NAUKI oraz zwiedzamy Warszawę i Muzeum Narodowe
     „Człowiek jest miarą wszystkich rzeczy” to słowa greckiego sofisty, Protagorasa z Abdery, żyjącego mniej więcej w tym samym czasie, co Sokrates. Już w starożytności podkreślano podmiotowość człowieka w świecie i jego zdolności. Czasy renesansu stworzyły kanon człowieka wszechstronnie wykształconego, jak mistrz Leonardo da Vinci, który był humanistą, matematykiem, architektem, malarzem, wynalazcą i anatomem. Symbolem złożoności i nieograniczonych możliwości istoty ludzkiej stał się np. człowiek witruwiański. Jak wiemy, ludzkie ciało stanowiło od zawsze zagadkę i tak jest do dziś. Jednak poprzez nowoczesne środki naukowe możemy poznać jego tajniki.
     Takim współczesnym prekursorem w przedstawianiu ludzkiego ciała jest Gunther von Hagens. Jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.
     Nasi uczniowie są ciekawi budowy ludzkiego ciała, a dzięki tej wystawie, poszerzyli swoją wiedzę. Świetnym dydaktycznym materiałem stały się narządy, które ulegają, jak np. płuca zniszczeniu poprzez szkodliwe działanie nikotyny. To była świetna lekcja biologii i zdrowego odżywiania. Dziękujemy przewodnikom za przekazanie rzetelnej wiedzy w tak interesujący sposób.
     Polacy są zdolnym narodem, dlatego skorzystaliśmy również z wystawy „Wynalazcy, odkrywcy, przemysłowcy – historia polskich innowacji”, która przybliża postaci Polaków, których wkład istotnie przyczynił się do rozwoju techniki na świecie. Narodowe Muzeum Techniki przygotowało atrakcyjną pomoc lekcyjną, której celem jest wspieranie nauczania historii oraz przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych i średnich.
     Następnego dnia wycieczki młodzież z Witosa spacerowała po Warszawie, podziwiając piękno Starego Miasta, a także mogła poobcować z unikatowymi dziełami sztuki w Muzeum Narodowym. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Uczniowie byli zainteresowani poszczególnymi eksponatami -  świadczy to o tym, że są świadomymi młodymi odbiorcami kultury.
TO BYŁY FANTASTYCZNE DWA DNI PEŁNE EDUKACYJNYCH INNOWACJI.
Kierownik wycieczki - B. Łukasik

ARCHIWALNA

Strona internetowa

Nasze kierunki Liceum ogólne, klasa mundurowa Technik geodezji Technik logistyk Technik leśnik Technik hotelarstwa Technik żywienia i gastronomii Technik teleinformatyk Technik BHP Technik administracji Technik programista Liceum ogólne, Profil kryminalistyczno-psychologiczny Liceum ogólne, Profil kryminalistyczno-psychologiczny